Nereden baksan ahmakça


IMG_4860Deniz Doğruer

Fenerbahçe ve Galatasaray arasında oynanan derbiyi geride bıraktık.

Maçtan bir gün önce Reyhanlı’da meydana gelen patlama, beyni futbol topundan oluşmayan tüm futbolseverlerin tadını kaçırdı. “50 insan ölmüş, yensek ne olur, yenilsek ne olur?” diyerek televizyon karşısına geçtik veya tribündeki yerimizi aldık.

Maç bitti, bittiğinde duyduğum öfke; ertesi gün, gencecik bir çocuğun öldürüldüğü haberini alınca yönünü değiştirerek sürdü. Maçla ilgili yazmak istediğim her şey anlamını yitirdi.

“Ay yeter, sakinleşeyim artık” dedim, bu sefer de futbol tarihimize ‘muz olayı’ olarak geçecek menfur hadise vuku buldu.

Türk futbolunun benim sinir sistemime kastı olduğunu düşündüren son gelişme ise PFDK kararlarının açıklanması oldu.

Ne söylesem bilmiyorum ki… 12 Mayıs 2013 Fenerbahçe – Galatasaray derbisinin bende uyandırdığı en keskin duygu: Nereden baksan tutarsızlık, nereden baksan ahmakça! Öyle manasız, öyle apır sapır, öyle dökülüyor…

İşte tam da bu sebeplerden, içimden yazmak gelmiyor günlerdir.fb-gs-derbi

Kendimi zorluyorum.

1- Fenerbahçe haklı bir galibiyet almıştır. Attığı 2 golde de faul olmasına rağmen Fenerbahçe maç boyunca daha istekli ve baskılı bir futbol oynamış, galibiyeti hak eden taraf olmuştur.

2- Bu maçtaki yönetimiyle Cüneyt Çakır adeta “Ben hakemlik yapmak istemiyorum, lütfen FIFA kokartımı alsın” demiştir.

3- Fenerbahçe’nin iki kaptanı Emre B. ve Volkan D. Galatasaraylı futbolcuları provoke etmeye çalışmıştır. Volkan’ın maçın başında çıkan gerginliği yatıştırmak için yanına gelen Drogba’ya yönelik hareketleri ve Emre’nin faul yaptığı Webo’dan özür dilemeye çalışan Melo’yu iki kere itmesi yeterli iki örnektir. Fenerbahçe’nin Caner E. hariç diğer oyuncuları bu eleştirinin muhatabı değildir, onlar çekişmeli bir derbi karşılaşmanın olağan gerginliğiyle hareket etmiştir.

4- Gerginliği kimin başlattığından bağımsız olarak, Volkan ve Sabri çizdikleri çirkin tablo ve kaptan olmaları sebebiyle suçludur. PFDK’nın Volkan’a bir maç daha fazla ceza vermesinin sebebi sanıyorum ki hareketlerinin daha şiddetli olması. Ancak temel olarak 4-5 maçlık bir ceza iki oyuncu için de adildir.

5- Meireles’e verilen 4 maçlık ceza en hafif tabirle komedidir. Pascal Nouma’ya aynı hareketten 7 ay ceza verilmişken Meireles’e sadece 4 maç ceza verilmesinin anlaşılabilir bir tarafı yoktur. PFDK’nın Meireles’in hareketinin Sabri tarafından fark edilmemesini hafifletici unsur olarak sayarak ceza indirimine gitmesi ‘normal’ karşılansa bile; 4 maçla (ortalama) 28 maç arasındaki uçurumun hayatta bir karşılığı olamaz.

6- Maçtan sonra Burak Yıldırım’ın ölümüyle sonuçlanan olayın hiçbir izahı olamaz. Bu dangalaklıktır. Üzülerek bazı Galatasaraylı taraftarların “E ama önce onlar gelip sataşmış, 10 kişi 2 kişiye dalaşmış” dediğini görüyorum. Böyle manasız bir savunma olamaz. İsterse 50 kişi bir kişiye laf atmış olsun, sırf laf attı diye kimse kimseyi bıçaklayamaz. Hiç kimse için böyle bir cümle kuracağım aklıma gelmezdi ama Yusuf O, EN ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

7- Fenerbahçe tribününün sahaya ölüme sebebiyet verebilecek nesneleri -mesela kırık şişe- atması affedilemez. Nitekim Fenerbahçe taraftarı kendi oyuncusunu -Hasan Ali Kaldırım- kafasına telefon atmak suretiyle yaralamıştır. Bu olayların temsilcinin raporunda pek az yer bulması, meşalelerin konu dahi edilmemesi sonucunda Fenerbahçe para cezasıyla ‘yırtmıştır.’ Aynı şekilde siyahi oyunculara yönelik ırkçı hareketler TFF ve kurulları tarafından ‘kutsanmış’, Fenerbahçe’ye “Sen her şeyi yapmakta özgürsün, merak etme” denilmiştir. ‘Muz olayı’ tek başına ayrı bir yazı konusu olduğu için geçiyorum.

8- Fenerbahçe taraftarlarının Hasan Şaş’ı provokatörlükle suçlaması aymazlıktır. 90 dakika boyunca küfür ettiğiniz kişi dönüp size tepki gösteriyorsa, tepki gösteren değil siz provokatör olursunuz.

9- Aziz Yıldırım maçtan sadece bir gün önceki Olağan Mali Genel Kurul’da konuşmasının yarısını Galatasaray’a ayırmış, Galatasaray’a yönelik ağır ifadeler kullanmıştır. Eğer bir provokatör aranıyorsa; tam da buraya bakmak yerinde olur.

Bütün bu çirkinlikleriyle geride kalan derbi çıkarmak isteyenler için önemli derslerle dolu.

Futbolun sadece futbol olduğu günleri görebilmek dileğiyle…

Yorum Girin