Bir çeşit beyinsizlik


IMG_4860Deniz Doğruer

13 Mayıs 2013 tarihinde Şükrü Saracoğlu Stadı’nda -Gerçi stadın ismi ırkçılık için güçlü bir zemin sunuyor- Fenerbahçe – Galatasaray maçında Galatasaray’ın Fildişi Sahilli 2 siyahi oyuncusu Didier Drogba ve Emmanuel Eboue’ye muz gösterildi.

Derbi o kadar olaylıydı ki, ‘muz olayı’nın tartışılmasına sıra gelemedi. Cüneyt Çakır’ın kötü yönetimi, tribünlerden atılan ‘diğer’ nesneler, 19 yaşında gencecik bir taraftarın bıçaklanarak öldürülmesi, Meireles’in pek kutlu pipisiyle Sabri’yi ‘selamlaması’ falan derken derbiden 2 gün sonra söz konusu olay gündemde daha fazla yer bulabildi.

Aklı başında, makul bütün Fenerbahçe taraftarları söz konusu 2 beyinsizi -çünkü ırkçılık bir çeşit beyinsizliktir- mahkum etti, Fenerbahçe tribünlerini böyle bir hadiseyle lekelediği için tepki gösterdi.

Galatasaray taraftarları Drogba ve Eboue’yi bir kez daha bağrına bastı, hatta Galatasaraylılar #DrogbaPartisi kurarak Drogba’yı başbakan yapma planları başlattı.

muz53453

Her renkten takımın taraftarı Fenerbahçe yönetiminin de aklı başında, makul Fenerbahçe taraftarları gibi tepki göstereceğini düşünüyordu, ben de dahil olmak üzere.

Beklediğimiz şey, “Bu hareket kesinlikle Fenerbahçe camiasına mal edilemez, iki kendini bilmezin işidir, biz de durumdan çok rahatsız olduk. Bu iki kişinin Şükrü Saracoğlu Stadı’na girmesi ömür boyunca yasaklanmıştır. Eğer söz konusu olay Galatasaray’ın ve Fenerbahçe’nin siyahi oyuncularını rencide etmişse, biz olayda sorumluluğumuz olmamasına rağmen özür dileriz” benzeri bir açıklamaydı.

Hiçbirimiz Fenerbahçe’nin kendini ‘ırkçılığı savunur’ pozisyona düşüreceğini ön görememişti. Fakat bu da oldu: FENERBAHÇE YÖNETİMİ KULÜP BİNASINDA YAPTIĞI BASIN TOPLANTISIYLA IRKÇILIĞI SAVUNDU. Kulüp yönetimi yanına oturtarak iki beyinsize paye vermiş oldu.

Üstelik dünyanın en saçma savunmasını yaptılar: “Bu iki kişinin muz salladığı fotoğraf şu saatte çekildi, o anda sahada siyahi oyuncu yoktu.”

İyi de arkadaş, o iki beyinsizin maç boyunca bir kez daha muz sallamadığına, bu salaklığın maçta sadece bir defa gerçekleştiğine dair bir deliliniz var mı? Böyle komik bir tümevarım kurulabilir mi? Bu nasıl bir mantık yürütmedir? (Aristoteles Fenerbahçe’nin savunmasını duysa ağlardı.)

Nitekim söz konusu iki beyinsizin aynı zamanda yalancı da olduğu da ortaya çıktı, aksi yönde fotoğraflar yayınlandı.

Adı lekelenmiş bir futbol kulübü niye kendi ayağına kurşun sıkar, normal şartlarda anlamak zor.

İnsan Fenerbahçe yöneticilerinin sırf ırkçılığın muhatabı Galatasaraylı oyuncular olduğu için bu kadar basiretsiz davrandığını düşünmek istemiyor.

O zaman bir kez daha söyleyelim ve Fenerbahçe yönetimine hatırlatalım: Irkçılık bir çeşit beyinsizliktir ve hoş görülemez. ‘Mantıklı’ bir açıklaması olamaz.

Üstelik UEFA ve FIFA’nın ırkçılığa karşı tutumu çok nettir. Irkçılık dünyanın her yerinde ağır bir suçtur ve ağır bir şekilde cezalandırılır. Geçtiğimiz günlerdeGiorgos Katidis isimli Yunan futbolcuya gol attıktan sonra tribünlere Nazi selamı verdiği için Yunanistan Futbol Federasyonu tarafından ömür boyu men cezası verildi.

Daha sadece 4 gün önce UEFA ırkçılığa karşı yeni tutumunu açıkladı: Irkçılık yapan futbolcuyu en az 10 maç ceza, taraftar ırkçılık yaparsa takıma en az 1 maç saha kapatma cezası verileceği duyuruldu.

Hal böyleyken, ırkçılık bir insanlık suçuyken, bre Fenerbahçe yönetimi, bre Federasyon, bre Federasyon temsilcisi, bre PFDK; niye susarsınız? Siyahi futbolculara yönelik bu çirkin tutum için tek bir yaptırım dahi olmaz mı?

Fenerbahçe’nin cezalandırılması için daha ne yapması gerekiyor? Haydi “Taraftarın hareketi kulübe mal edilemez” dediniz. İyi de, Fenerbahçe o iki beyinsizi savunuyor, buna ne diyeceksiniz?

Fenerbahçe biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti yasalarından, TFF Disiplin Yönetmeliği’nden muaf; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nden de mi muaf?

Her türlü yaptırımdan muaf ‘kendi yasalarına sahip’ Fenerbahçe Cumhuriyeti, gözümüzün önünde ‘Muz Cumhuriyeti’ne dönüştü.

Hepimize hayırlı olsun… Başta da olayın üstüne gitmek yerine örtmeyi tercih eden Başkanımız Ünal Aysal’a!

Yorum Girin