Ağlama anne güzel yerdeyim


ANF

Roboski katliamını anlatan “Ağlama Anne, Güzel Yerdeyim” filminin ilk gösterimi yapıldı.

34 sivilin yaşamını yitirdiği Roboski katliamının anlatıldığı “Ağlama Anne, Güzel Yerdeyim” adlı belgesel filmin ilk gösterimi dün akşam Cezayir toplantı salonunda yapıldı. İHD ve MAZLUMDER’in katkılarıyla hazırlanan filmin gösterime, yönetmen Kıvanç, Roboskili aileler, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ile çok sayıda kişi katıldı.

“Ağlama Anne, Güzel Yerdeyim” filminde, katliamda hayatını kaybeden 34 kişi, aileleri tarafından anlatılıyor. Bütün aileler, kaybettikleri oğulları, eşleri, kardeşleri ile güzel anılarını anlatırken, çoğu yaşadıkları yoksulluğa ve yapmak zorunda oldukları sınır ticaretine dikkat çekiyor.

Filmin ismi ise bir annenin anlatımından. Oğlunu her gün rüyasında gördüğünü anlatan anne, onun kendisine “ağlama anne, güzel yerdeyim” dediğini aktarıyor.

Filmin başında, yılbaşı kutlamalarından görüntüler de yer alıyor. Roboski katliamı, yılbaşından birkaç gün önce gerçekleştirilmiş ve kutlamalar iptal edilmemişti. Bu duruma dikkat çeken Kıvanç, filminde bir yandan ışıklı yılbaşı kutlamalarını, diğer yandan Roboskili ailelerin boş evlerini gösteriyor.

Gösterim öncesi bir konuşma yapan Ümit Kıvanç, Roboski katliamından birkaç gün sonra yılbaşı kutlamaları yapılmasına sert tepki göstererek, toplum olarak bunun altından nasıl kalkılacağını sordu.

34 SADECE BİR RAKAM DEĞİL!

Kıvanç, “34 sadece bir rakam değil, onlar insandı, orada 34 insan öldü” dedi.

Katliamda biri kardeşi olmak üzere 11 akrabasını kaybeden Veli Encü de yaptığı konuşmada, 34 insanı katledenlerin neden cezalandırmadığını sordu. Fikret Encü’nün tutuklandığını hatırlatan Veli Encü, üzerlerindeki baskı ve tehditlerin artarak devam ettiğini söyledi. Encü, “Davamızdan vazgeçirmeye, korkutmaya çalışıyorlar” dedi.

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, adalet arayışlarının süreceğini belirtti.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ünsal da Roboski katliamının Kürt sorununun bir sonucu olduğunu söyledi, 30 yıldır çok büyük acılar yaşandığını dile getirdi. Kürt sorunu çözülmezse acıları devam edeceğine işaret eden Ünsal, “Umarım bir daha böyle filmler yapmak zorunda kalmayız” dedi.

Filmi İzle >>

Yorum Girin