Sevgili Roza,


Seninle hiç tanışmadık. Şu son birkaç gün hiç yaşanmasaydı; belki de senin varlığını, kendi parlak balonunun içinde yaşayan milyonlar gibi hiç bilmeyecektim. Geçen hafta gelip, seni bütün elektronik eşyalarınla birlikte evinden aldılar. Aralarında Gülhan Yağ’ın da olduğu 24 arkadaşınla birlikte.

Hakkında iddianame hazırlanıyor. Mahkeme süreci var. Hakkında gizlilik kararı var. O yüzden bunlara değinmeyeceğim. Değinmenin bir önemi de yok zaten. Sözcüklere yazık. Ama istiyorum ki, bu yolda Roza Yaruk yalnız olmasın. Yalnız hissetmesin. Çünkü değilsin.

Türkiye’de ayrımcılığa uğramak, salt etnik bir durum değildir. Sürünün dışındaki her birey, azınlık muamelesi görür. Sen, etnik kimliğini koy bir kenara, Radyo-Televizyon okuduktan sonra başladığıntoplumsal cinsiyet yüksek lisansınla, Mersin İştar için geceni gündüzüne katarak kucak açtığın kadınlarla, onların gözleriyle, onların gözyaşlarıyla zaten azınlıktın.

“Başarının hiçbir zaman cezasız kalmadığı” güzel ülkemde, senin de istisna olmayacağın aşikardı, tıpkı“Ben Bir Taşım” diyen Müge Tuzcuoğlu gibi… Ve sürpriz değildi. Yüzyıllardır nasıl harcandıysak, yoldan çıkarıldıysak, asit yağmurlarıyla yıkandıysak şimdi de sıra senin. Ama düşürme güzel yüzünü.

Haksızlığın kökü yoktur. Uçar gider ilk rüzgarda. Sen bildiğin sürece o anaların, o kadınların gözleri seni bekler yollara dalarak her gün, takılıdır boğazımızda bir düğüm sen nefes alamazken; dayanırsın… Biz de dayanırız.

Bizi sorarsan iyiyiz. Taşlar ve sular sen hiç gitmemişsin gibi duruyor ve akıyor kendi ahvalinde. Ekim ayı geldi. Artık sabahları daha serin, akşamları pike biraz üşütüyor sanki… Sen de iyice örtünmeyi ihmal etme sakın.

Başka? Bildiğin dünyanın bildiğin halleri işte. Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP kongresinde konuştu. 3 saat boyunca bir kere ‘Kürt’ dedi Roza, gözümüz aydın! Çatışmalar sürüyor, gençler ölüyor. Biz dayanıyoruz işte Roza, sen de dayan.

Dayanacaksın ki çık, yine duyur Pozantı gibi illetleri yüksek sesinle, yine kadınlara koş umut yüklü adımlarla, yine Roza Yaruk ol sadece Roza Yaruk’un olabileceği gibi.

Belki borcun yok toplumuna, ama borçlusun kendine bu kadarını.

Sağlıcakla,

Efe Moral

 

Not: Roza’ya mesajlarınızı aşağıdaki yorum bölümüne girerek gönderebilirsiniz.

Yorum Girin