Özel Haber: Anneler Günü’nde Roboski’den (Uludere) Mektup Var


Anneler Gününde Roboski katliamı maktüllerinin aileleri Gülyazı köyünde aşağıdaki basın bildirisini iletti. Aynen yayınlıyoruz.

 

Basına ve Kamuoyuna

28.12.2011’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin F16’ları tarafından bombardımana tutturularak vahşice katledilip paramparça edilen 34 Roboski Şehidi Aileleri olarak hiçbir günahı olmayan evlatlarımızın, aradan ram 137 gün geçmesine rağmen suskun kalan AKP hükümetini ve devlet sorumlularını şiddetle kınıyoruz.

Biz buradan Cumhurbaşkanına ‘Olay titizlikle inceleniyor’ diyen açıklamasına karşın Genelkurmay Başkanlığı’nın ‘Biz görevimizi yaptık’ açıklamasını ve Tugay komutanı Abdullah Paşa bazı aileleri ve korucuları çağırarak ‘Bu bir kazaydı, bunun üzerine daha fazla gitmeyin, farzedin iki otobüs birbirleriyle çarpıştı ve 34 kişi hayatını kaybetti ya da diyelim ki ben yaptım ne yapacaksınız, devlete karşı mı geleceksiniz’ söylemlerini hatırlatarak Cumhurbaşkanına söylediği ile yapılan açıklamaların ne kadar uyuşmadığını hatırlatarak ‘Olay bu şekilde mi titizlikle inceleniyor’ sorusunu sorarak cevaplamasını bekliyoruz.

Başbakan Erdoğan her yerde Türkiye demokrat, özgür, adalet, eşitlik dolu bir ülkedir diyorsa Roboski katliamı bunlar için bir sınav niteliğindedir, çünkü, Roboski için adalet Türkiye için adalettir. Ve eğer Erdoğan bizim dönemizde faili meçhul olmamıştır diyebiliyorsa ‘o zaman Roboski failleri nerede?’ diye sorarak faillerin biran önce bulunup adalet karşısında yargılanmasını istiyoruz.

Üstelik katliamın gerçekleştığı günden beri ailelerimiz her adalet talep ettiklerinde ya bir tehdit, ya bir gözaltı, ya bir tutuklamayla adalet taleplerine cevap vermektedir. Aralarında üniversite öğrencisi de olan 4 çocuğumuzunda bulunduğu evlatlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz ve buradan kaymakama atılan bir tuğlanın hesabı sorulurken 34 canımızı vahşice katledenlerdın neden heasp sorulmuyor diyoruz. Başbakana Roboski mağdurları olarak herkesin sorduğu soruyu biz de soruyuruz: ‘Bombalama emrini kim verdi?’

Bugün Anneler Günü. Annelerimiz çocuklarından en güzel hediyeleri beklerken ne yazık ki gözü yaşlı ‘çocuklarının failleri nerde?’ diye bekliyorlar. Gün itibariyle biz buradan bütün annelerin anneler gününü kutluyoruz. Ve devlete şu çağrıda bulunuyoruz: Bizim annelerimiz ağladı başka anneler ağlamasın. Bunlar son olsun. Bu ülkeye barış gelsin, kardeşlik gelsin. Artık yeter.

Êdî bese êdî bese êdî bese diyoruz.

Yorum Girin