Kürtler Filistinli Olsaydı!


Ruwayda Mustafah

Filistin davası gerek İnsan Hakları söylemi içersinde, gerekse Müslüman hareketi bağlamında içselleştirildi, buna karşın Kürt davası aynı hareketler içinde marjinalize edildi ve bir kenara itildi. 40 milyona ulaşan Kürt nüfusunun yanında, toplamda 4 milyonu biraz aşan Filistinliler tüm Arap dünyasının sempatisini ve desteğini yanına almış durumda. Kürt halkını ve mücadelesini ihmal edenler sadece Araplar değil, tarih boyunca Müslüman dünyası korkak bir sessizlikle onlara arkasını döndü. Müslümanlar arasında Arap azabı her zaman Kürt çilesinin önüne geçti ve biz Kürtler genellikle dünyanın “şanssız Müslümanları” olarak görüldük, Kürtler Halepçe veya Dersim’de katledilirken din kardeşlerimiz kör ve sağırları oynadı.

Akademik çevrelerde Müslüman öğrenciler Islam toplumu tarafından düzenlenen seminerlerde, hatta bazen diğer toplumlarla birlikte düzenlenen toplantılarda Filistinlilere destek ve toplum bilincini artırmak amacıyla genellikle Filistinlilerin çektiklerinden söz eder, ama hiç bir zaman Filistin’den biraz öteye, Orta Doğu’da onlarca yıldır süregelen şiddete, devlet eliyle yürütülen ayrımcılığa, etnik temizliğe, Kürt kimliğinin yasaklanmasına, zor kullanarak asimilasyona ve Kürtlere yapılan insanlık dışı muameleye göz atmayı düşünmez.

Birçok seminerde Filistinlilerle ilgili olarak sıkça duyduğum bir hadis var: “Ümmet bir beden gibidir. Eğer göz ağrırsa bütün beden ağrır, eğer baş ağrırsa, bütün beden ağrır.” Ama Kürt halkının şanssızlığı, onlar her zaman bu ümmetin uyuşmuş bacakları oldular, çektikleri ihmal, yardım çağrıları kulakardı edildi. Gerçekten de Kürtler dünyada aleyhlerine bir fetva verilmiş olan tek müslüman toplum. (İran Cumhuriyeti’nde)

21 Mart Kürt halkının Newroz bayramıydı, öncesinde Türkiye’de kutlamalar düzenlemek istediler, ancak bu istek hükümetin belirlediği tarihe kadar Kürt yeni yılının başlangıcını kutlamalarına izin verilmemesiyle sonuçlandı. Türk polisi bu taleplere özel timler, tazyikli su, göz yaşartıcı bomba ve toplanan Kürtleri dağıtmak için gerçek mermi kullanarak yanıt verdi. Newroz “kutlamaları” bir Kürt siyasetçinin ölümü, düzinelerce yaralı, yüzlerce tutuklu ile sona erdi. Filistin hakları için hemen öne fırlayan tanınmış Müslüman dünyası sözcüleri ise bütün bu olanlar karşısında korkakça geri çekildiler ve sessiz kaldılar.

Müslüman önderler bugüne kadar dünyanın herhangi bir yerinde Müslümanlara karşı girişilen benzer mezalimi görmezden gelerek Filistin’i sürekli bir itibar kazanma kozu olarak kullandılar. En zengin Müslüman ülkeler yüzyıllardır Somalililerin, Afganların ve Kürtlerin çilelerine sırt çevirdiler, onlardan sadece kamuoyuna gereksinim duyduklarında kısaca söz ettiler veya bağış gönderdiler.

 

Ruwayda Mustafah’ın bu yazısı 26.Mart.2012 tarihinde The Huffington Post’da yayınlanan İngilizce aslından çevrilmiştir.

Yorum Girin