Ahmet Şık ve Nedim Şener tutuksuz yargılanacak


OdaTV davasında tutuklu yargılanan gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener, dün ‘tutuklu kaldıkları süre’ ve ‘suç vasfının değişmesi’ gerekçesiyle tahliye edildi.

OdaTv Davası’nın tutuklu sanıkları gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener ile Coşkun Musluk ve Muhammet Sait Çakır dün tahliye oldu. Gazeteciler gözaltına alındıktan 375 gün sonra özgürlüklerine kavuştular. Davanın tutuklu sanıklarından Doğan Yurdakul da sağlık sebepleriyle kısa süre önce tahliye edilmişti. Şener ve Şık 6 Mart, Musluk ve Çakır ise 7 Mart 2011’te tutuklanmışlardı. 18 Haziran’a ertelenen OdaTv davasında halen 6 tutuklu sanık bulunuyor.
Oda Tv davasının 11. duruşması dün Çağlayan’daki İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Şener ve Şık’ın yanı sıra tutuklu dokuz sanık katıldı.

Şık’tan kitap tepkisi 
Ahmet Şık’ın avukatı Fikret İlkiz, iddianamedeki “Anlaşılmıştır”, “Tespit edilmiştir” kavramlarına değinerek, “Tek bir delil yok. İddianameyle bir örgüt yaratmaya çalışıyorsunuz” dedi. Daha sonra mahkeme, Şık ve Şener’e sorular sordu. Şık, kitabı kimin yönlendirmesiyle yazdığı sorusuna tepki gösterip, “Söyleyecek çok şeyim var ama haklılığım ve masumiyetimden ötürü susmayı tercih edeceğim” dedi. Heyet; Nokta dergisinde yayımlanan ‘Darbe Günlükleri’ni kendisinin yazıp yazmadığı sorusunu yöneltince Şık, “Hâkim bey böyle soru olur mu?” diye çıkıştı. Şık, davayla ilgisiz olduğunu savunduktan sonra, “Haberi yazan ben değilim. Ama imzamın olmasını isterdim” diye konuştu. Şener’e ise Dink cinayeti ile iki kitap çıkardığı, Gülen hakkında yeni bir kitap çıkarma fikrinin olup olmadığı yöneltildi. Şener de böyle bir çalışmasının olmadığı yanıtını verdi.

İlk haber kızına… 
Duruşmadan akşam saatlerinde tahliye haberi geldi. Mahkeme tahliye gerekçesinde ‘suç vasfının değişme ihtimali ve tutuklu kaldıkları süre’yi dikkate aldığını açıkladı.
Ahmet Şık’n avukatı Akın Atalay tahliye kararının salonda yarattığı sevinci “Sevinç çığlıkları geldi. Şık’ın bir yıllık ömrüne olan olmuş oldu” diye aktardı. Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık, haberi ilk olarak kızı Mina ile paylaştı. Mahkemeden tekrar Silivri’ye götürülen gazeteciler saat 22.00’de tahliye edildi.
Gazeteci Nedim Şener’in eşi Vecide Şener de, tahliye kararlarını değerlendirirken, “Karar o kadar mutlu etti ki çok şaşkın ve heyecanlıyım” dedi. Ahmet Şık’ın annesi Fatma Şık ise “Tahliyeden hiç ümidim yoktu” dedi ve ekledi: “Sevinçten uçuyorum.” Ahmet Şık’ın abisi Bülent Şık da, “Ailemiz için çok iyi bir haber oldu” diye konuştu.

Yorum Girin