Yandaşlık değil biat istiyor!


(Agos)

Taraf gazetesinin Wikileaks’in yayınladığı Stratfor belgelerine sayfalarında yer vermesi üzerine küplere binen Başbakan Erdoğan partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yine esti gürledi.

Erdoğan’a “2 yıl ömür biçildiği” yönündeki bilgilerin yer aldığı belgelerle ilgili olarak Başbakan, gazeteyi suçladı:

“Söylentilere kanıp bize ömür biçenler, cüretkar oldukları kadar büyük de bir küstahlık içindedir. Bu söylentileri manşetlerine taşıyanlar da, bu mihrakların taşeronluğunu yapanlar da aynı şekilde büyük bir küstahlığın içindedir.”

Belgelerdeki iddiaların içeriğine dair yorum yapmayan Başbakan, “Bu tehditlere pabuç bırakmayacağız” diye konuşurken, “Allah’ın takdir ettiği ömrü hiçbiriniz ne bir an geri, ne bir an ileri götüremezsiniz. Plan ona aittir ve o plan işleyecektir.” ifadesinde bulundu.

Erdoğan, Kürt sorunu üzerine şunları söyledi;”Kürt meselesiyle ilgili terör konusuna bakışımız en başından beri bellidir. Güneydoğu, Kürt sorunu, adına ne derseniz deyin… 2005 Ağustos’unda Diyarbakır’da yaptığım konuşmayla ivme kazanmıştır. Meselenin çözümüne yönelik adımlar attık. 2010 yılında ‘Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’ adı altında süreç başlattık. Sorunu çözmek için yeni ve kararlı bir adım başlattık. Bu süreç milletimizden iki kez onay aldı. Bu işin onayını muhalefette bulunan partilerden değil, milletten alacağız. Bize verilen desteği heba etmek niyetinde değiliz.”

“Kürt meselesi, terör meselesi, Güneydoğu meselesi… Bir sorunlar kümesidir” diyen Erdoğan, çözümün karşısında muhalefet partilerinin bir araya geldiğini söyledi; “Yanyana gelmeleri düşünülemeyen bu üç parti 12 Eylül’de de 12 Haziran’da da tüm ilkelerini çiğneyip bir araya geldiler.”

Muhalefet partilerine karşı üslubunu sertleştiren Başbakan Erdoğan, “Biz CHP, MHP ve BDP’yle değil, milletimizle yürüyoruz. Biz milletimizin desteği ve hayır duasıyla bu meseleyi çözeceğiz, son nefesimize kadar bunun mücadelesini vereceğiz” dedi. Kürt sorununu çözeceklerini vurgulayan Erdoğan, “Bu bir kardeşlik meselesidir. Bizim kardeşliğimiz, bir kavmiyet, bir ırkçılık kardeşliği değildir. Bizim bir inanç kardeşliğimiz var” şeklinde konuştu.

Yorum Girin