Türkiye’ye Özel Facebook Sansürü


Facebook, kullanıcıların paylaştığı içeriklere getirdiği yeni filtreleme sisteminde Türkiye’ye özel bazı kısıtlamalara yer verdi. Facebook’un içerik kontrolü için anlaşmalı olduğu oDesk şirketinin eski bir çalışanı tarafından sızdırılan “Kural Kitabı”nda, Atatürk’e görsel ve yazılı hakaretlerin tamamı, Kürdistan haritası ve PKK’ya destek veren mesajlar yasaklanan içerikler arasında yer alıyor. Şiddet, cinsel istismar ve uyuşturucu promosyonu gibi gençler için tehlikeli olacak filtrelemenin yanı sıra Türkiye için geliştirilen özel şifrelemede, Türk bayrağının yakılmasını gösteren içerikler de engellenecek.

Bilgileri basına, oDesk şirketi tarafından siteye girilen içerikleri kontrol etmesi için saatte 1 dolara çalıştırılan ve haksızlığa uğradığını düşünen 21 yaşındaki bir Faslının verdiği açıklandı. Yeni belirlenen kuralların “IP kısıtlamaları ve uluslararası uyumluluk” başlıklı bölümünde yer alan maddelere göre, Yahudi Soykırımını inkar etmek, PKK’ya destek vermek ve Abdullah Öcalan ile ilgili içerik yayınlanmasının da yasak olduğu kaydedildi.

Tüm dünyada porno ve uyuşturucu promosyonu gibi filtreleme sağlayan sistemi devreye sokan Facebook, Türkiye’ye özel geliştirdiği kuralıyla, daha önce YouTube’un başına gelen erişim engelleme cezasından korunacağı kaydedildi.

Yorum Girin