24 Şubat Şeyi: Enerji Bakanı Taner Yıldız


Enerji Bakanı Taner Yıldız artan petrol ve doğal gaz fiyatları ile ilgili verdiği demeçte işi “Dünya bile AKP iktidarına çelme takmaya çalışıyor”a getirdiği ve anlamsız demeçlerine yeni biranlamsızlık kattığı için Günün Şeyi seçildi.

Kendisini hararetle kutlarız.

Türkiye için BM kararının hukuken bağlayıcı olduğunu söylemeliyim. Onun haricinde biz bir AB üyesi ülke değiliz. O yüzden AB’de alınan kararların hukuken Türkiye açısından bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Türkiye aynı şekilde ABD içinde alınan kararlar için de aynı cümleleri söyleyebilir. Biz öncelikle vatandaşlarımızın hemen hemen 25 milyar dolardan daha fazla petrol ve ürünleriyle beraber, ulaşım alanında kullanılan, bunun özellikle altını çiziyorum, petrol ve ürünlerinin elektrik üretiminde direkt bir katkısı yoktur. Biz buna ulaşım sektörü açısından baktığımızda 16 milyon adet aracın ihtiyacının karşılanabilmesi açısından Tüpraş’ın temel ham maddesi olan ham petrolün alındığı ülkelerden bir tanesidir.”

 

Biz cari açığı azaltmayla alakalı bir kısım çabalar, gayretler içine giriyorken ve ham petrolün fiyatının, enerji kalemlerinin, ulaştırma kalemlerinin, girdilerini azaltmaya çalışıyorken, arzda ve tüketimde herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen, rakamların spekülatif manada çıkmış olması, Türkiye için istemediğimiz, temenni etmediğimiz bir noktadır. ‘Dünyanın bu manada bize yük olmaması lazımdır’ diye düşünüyorum”

Yorum Girin