18 Şubat Şeyi: Avni Gök


Fok Badem’i “döverek eğittiği” ve üzerine bir de bunu savunduğu için baytar Avni Gök bugünün Şey’i oldu. Allah akıl fikir biraz da vicdan nasip eyleye….

Haberi de şöyle:

Muğla’nın Marmaris İlçesi’ne bağlı Karacasöğüt Köyü’ndeki bir koyda yaptırılan havuzda rehabilite edilmesi için üç yıl tutulan Akdeniz foku Badem’in sopayla dövülerek eğitilmeye çalışıldığı ortaya çıktı. Şok görüntülerde çekim yapan kişinin sesi duyuluyor ve Badem kendisine gösterilen şiddete kızgın sesler çıkararak tepki veriyor. Veteriner Avni Gök, uygulamanın Badem’i insanlardan uzaklaştırmaya yönelik olduğunu belirtirken, bilim adamları sopa kullanmanın son derece yanlış olduğu fikrinde birleşti.

Badem, Akdeniz Foku Araştırma Grubu (AFAG) tarafından 5 Aralık 2006 tarihinde İzmir Foça’da rehabilite edildikten sonra 28 Nisan 2007 tarihinde Gökova Körfezi’nde Karacasöğüt Köyü’ndeki bir koyda yaptırılan özel bir havuza nakledildi. Buradaki havuzda AFAG ve veterinerler gözetiminde eğitime tutulan Badem, 7 Ocak 2010 tarihinde artık yaban hayatına alıştığı belirtilerek çiftleşmesi için salıverildi. Badem, Yunan adalarını, Bozburun ve Datça’yı aylarca turlayıp gezdikten sonra Gökova Körfezi’ne döndü. Yaban hayatına alıştığı ve artık kafeste tutulmaması gerektiği AFAG yöneticileri tarafından da açıklanan Badem, misafir gibi gidip gelmeye başladı.

Karacasöğüt köylüleri 16 Şubat 2011’de kendi arazilerinin rehabilitasyon merkezi tarafından işgal edildiğini, bölgede çocuklarının balık avlayamadığını ve mağdur olduklarını öne sürerek merkezin kapatılması isteyen bir basın toplantısı düzenledi.

Ardından başlatılan imza kampanyasında toplanan onlarca imza, 3 Nisan 2008 tarihinde çekilen Badem’in sopayla vurularak eğitildiği video görüntüleri de eklenerek 13 Haziran 2011’de Marmaris Kaymakamlığı’na ve 17 Haziran 2011’de de Özel Çevre Koruma Kurumu’na (ÖÇKK) gönderildi.
Son olarak, AFAG Yönetim Kurulu Başkanı Cem Orkun Kıraç’ın, “Gökova’da Badem canlı balıklarla beslenirken, Mülki İdare Amirliği denizi kirletme gerekçesiyle ceza alınacağını iletince canlı balıkları dondurmak zorunda kaldık. Badem hiç sevmediği halde mecburen ölü balık verdik. Yetkililere sorunumuzu anlatamadık ve sonucunda Badem’in beslenmesi eski düzeninde olmadı. 2011 sonunda ise doğum yaptı, ancak yavrusu ölü doğdu” şeklindeki yazısı 14 Şubat 2012’de ulusal bir gazetede yayımlandı.
Bu sözlerin ardından ortaya çıkan ve DHA tarafından da ele geçirilen görüntüler izleyenleri şoke etti. 3 Nisan 2008 tarihinde çekildiği saptanan video görüntülerinde kaydı kimin yaptığı bilinmiyor. Ancak görüntülerde çekim yapan kişinin ’vur bir tane’ şeklindeki sözleri duyuluyor ve sopalı eğitmen veteriner Avni Gök’ün Badem’e şiddet uyguladığı, sopayla vurduğu, dürterek terbiye etmeye çalıştığı açıkca görülüyor. Badem ise bu şiddete kızgın sesler çıkararak tepki veriyor.

2 Yorum

  1. nesrin says:

    Merhaba bu haberlerin yanlı olduğunu düşünüyorum. Avni bey mesleğinde çok iyi bunun eğitimle ilgili olduğunu düşünüyorum. Kendisini tanıyorum iyi bir eş ve örnek davranış sergileyen bir baba gördüğüm kadarıyla bu kadar insafsız davranılmaması gerekir.

  2. cenk dolu says:

    Bu arkadaşın bu ilk icraati değil zaten. Hayvan eğitiminde sopa v ar ama bu şekilde hayvanları döverek değil tabiki. Mesleğinde iyi biri olsaydı bunu zaten yapmazdı

Yorum Girin