Erdoğan’ın Çifte Standartları


Bugün mecliste AKP Grup Toplantısı’nda konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, Humus’ta yapılan katliam için Suriye Devlet Başkanı Beşir Esad’ı eleştirdi. Türkiye ve Suriye halklarının kardeş olduğunu söyleyen Erdoğan, kendilerinin baskıcıya karşı mazlum halkın yanında olduğunu söyledi. Erdoğan “Humus’un hesabı sorulacak” dedi.

Uludere katliamının acıları hala bu kadar taze iken, kendi halkına bu duyarsızlıkla davranan bir başbakanın, konu bir başka ülke olduğunda hakkın yanında olması iktidarın çifte standartının en son örneği. Aslında bu yaklaşım Türk devletinde bir gelenek. Çeçen teröristlere kurtuluş savaşçısı muamelesi yaparken kurulduğu tarihten bu yana kendi halkının başkaldırılarını şiddetle ezen Türkiye yönetimindeki bu yaklaşımı hiç de şaşıracak bir şey değil. Ancak Erdoğan’ın bu söylemi, AKP iktidarının artık devlet sisteminin ayrılmaz parçası haline geldiğinin ve eleştirerek iktidara geldiği statükonun bir savaşçısı olduğunun bir göstergesi.

Başbakan bugünkü konuşmasında dindar nesil tartışmasına da değinerek, “31 Mart vakasıyla başlayan süreçte irtica diyerek bu ilkenin dini ve manevi değerleri ayaklar altına alındı. Türkiye hiçbir zaman irticaya prim vermedi. Ama Türkiye bu irtica kampanyasına çok ağır bedel ödedi” diye konuştu. Mahmut Derviş şiiri okuyan Erdoğan muhalefetin onlara karşı olan her şeye irtica yaftasını yapıştırdığını iddia etti.

Burada da günlerdir tüm muhalifleri “Ergenekoncu” olarak yaftalayan bakanlarını ve yandaş medyasını unuttuğu gözlemlenen Başbakan konuşmasında Paul Auster ve İsrail’e saldırılarını sürdürdü.

Yorum Girin