7 Şubat Şeyi: Etyen Mahçupyan


Yazdığı yazıların akabinde neredeyse “Hrant’ı sen kullanacağına Ergenekoncular kullansın” dedirttiği için Etyen Mahçupyan bugünün şeyi payesine maruz kaldı. Hayırlısı olsun. Maaşallah.

Neden mi? Buyrun:

Sol adına yapılan bu Hrant araçsallaştırması, bir parazit kolonisinin saygı ve dinginliği hak eden bir acının üzerine çullanmasından, onu didikleyerek beslenmesinden başka bir şey değil.”

.

Sorun şu ki, her iki kişinin de yazarlık eylemleri Ergenekon çevrelerinin çıkarına uygun gözüküyor ve gerçeği henüz bilmiyoruz. Ancak bu iki kişiyle ilgili olarak asıl konu siyasi fikirleri veya angajmanları değil… Şener’in tutuklandığında ‘Hrant için’ diye bağırması, Şık’ın ‘dokunan yanar’ demesi, eğer kendilerini fazla önemsemekten gelen bir abartma değilse, açıkça iç dünyalarındaki daha derin bir zaafa işaret ediyor.”

.

Görünen o ki ‘Türk’ gazeteciler çok korkmuyorlar… Aksine çok cesurlar. O kadar ki yurtdışındaki algıyı manipüle etmek uğruna olağan düzeysizliklerini bile aşmakta tereddüt etmiyorlar.”

Güncelleme: Bugün Koray Çalışkan Radikal’de çok doğru yazmış:

Mahçupyan’ın, fikirlerinden taviz vermeyen meslekdaşları işlerini kaybederken bu meslekdaşlarından birinin üstüne çıkıp tepinecek kadar alçalması, ‘Ağrının Derinliği’ni yazabilecek kadar cesur ve yaratıcı bir aydının üzerini çamurla sıvamaya kalkması, yalnızca basit bir yanlışlıktan ya da edepsizlikten kaynaklanmıyor.
Tavrının esas nedeni muhafazakar islamcılığın girdiği meşruiyet krizinde AKP’yi destekleyen liberal entellektüelin pusulasını yitirmesi. artık ne yapacağını bilmez durumda. Ergenekon’a karşı olandan Ergenekoncu peydahlamalar, cemaat gazetelerinden solculara “cemaatçi bunlar!” diye buyurmalar…”

Yorum Girin