Egeman Bağış: “Gelip beni tutuklasınlar” İsviçre: “Bizce sakıncası yok”


Neue Zürcher Zeitung

Zürih Savcısı, Egemen Bağış’ın ‘Ermeni soykırımı yoktur. Gelsin beni tutuklasınlar’ sözleri üzerine soruşturma başlattı.

Zürih Savcısı Braunschweig, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın Davos Dünya Ekonomik Forumu’ndan dönerken Zürih’te söylediği, “Ermeni soykırımı yoktur. Gelsinler beni tutuklasınlar” sözleri hakkında İsviçre Ermeni topluluğunun şikâyeti üzerine ön soruşturma açtı.

Zürih Devlet Savcısı Christine Braunschweig yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Geçen hafta savcılığımıza bu konu ile ilgili bir dilekçe ulaştı. Dilekçede Sayın Bağış’ın İsviçre Ceza Kanunu’nun 261. maddesinde ırkçılık başlığı ile yer alan kanuna muhalefet edildiği bildiriliyordu. Savcılığımız iddiayı ciddi bularak ön soruşturma başlattı. Şimdi Egemen Bağış’ın dilekçede konu edilen Ermeni soykırımını inkâr sözlerini söyleyip söylemediğini araştıracağız. Kendisinin diplomatik dokunulmazlığı olup olmadığına bakacağız. Bunların sonucunda yasaya aykırı bir durum var ve diplomatik dokunulmazlığı yok ise hakkında dava açacağız.”

Bağış bu konunun hatırlatılması üzere basına konu ile ilgili olarak konuşmayacağını ön soruşturmanın sonuçlanmasını bekleyeceğini söyledi.

Bağış, geçtiğimiz hafta, İsviçre’de bir gazetecinin, Fransız Senatosu’nun 1915 olaylarına ilişkin yasa teklifiyle ilgili sorusu üzerine şöyle demişti:

Bu konuda Sayın Başbakanımız gerekenleri söyledi. Bu karar bizim için yok hükmündedir. Fransa’da akıl sahiplerinin akıl sahibi olmayanlardan fazla olduğuna inanıyoruz. İsviçre de bildiğimiz kadarıyla sözde soykırımı reddetmenin suç olduğu bir ülke. Biz bugün İsviçre’deyiz ve ben diyorum ki 1915 olayları soykırım değildir. Gelsinler beni tutuklasınlar. Bu tür çabaların ben yaşama şansı olduğuna inanmıyorum. Bunlar bir kâğıt parçasından öteye gitmez.”

Türkiye İsviçre’den Hukuki Muafiyet İstedi

(Hürriyet)

TÜRKİYE’DEN JET YANIT

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Raimund Kunz’u Bakanlığa çağırarak izahat istedi.

Sinirlioğlu, Kunz’a bu olayın “kabul edilemez” olduğunu bildirdi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanına fikrini ifade ettiği için dava açmak da (İsviçre’nin) haddine düşmez” dedi.

Başbakan Yardımısı Bekir Bozdağ da Ermeni soykırımı iddialarının Türk milletine dönük bir iftira olduğunu belirterek, “Bunun iftira olduğunu herkes her yerde söyleyecektir. Uygulanmaz kanunlar bana ’ölü kanunlar’ gibi geliyor. Çünkü Türkiye’den oraya giden pek çok siyasi her defasında konuştuğunda düşüncelerini ifade edecektir. Düşünce ve ifade hürriyetine ve bilimsel araştırmaya aykırı bir durumdur. Oralarda hukuk devleti ve demokratik anlayışın ne kadar geride olduğu bir göstergesidir. Bakan kendi görüşünü söyleyemeyecek mi ? Bir ülkenin bakanı başka bir ülkede konuşurken o ülkede yaşanlarla ilgili veya kendi görüşleriyle alakalı düşüncelerini ifade edemeyecek mi? Bu kadar saçma bir şey olamaz. Egemen Bağış kendi görüşlerini ifade etmişlerdir. Egemen Bağış, özgür bir ülkenin bakanıdır. Öyle gözüküyor ki ifadesini kullandğı ülke özgürlüklere fazla tahammülü olmayan bir ülke. Onlar da öğrenecekler” diye konuştu.

Yorum Girin