Ermenilere toprak altında da rahat yok!


Agos gazetesinin haberine göre Malatyalı Ermenilerin bağışlarıyla şehirdeki Ermeni Mezarlığı içinde yaptırılan bekçi konutu, gasilhane ve son dua yeri, Malatya Belediyesi yıkım ekipleri tarafından yıkıldı. Belediye Başkanı Ahmet Çakır, sadece bekçi konutu için yıkım kararı alındığını, ancak yıkım ekiplerinin emri “yanlış anlayıp” diğer yapıları da yıktığını söyledi. Çakır, “Bu istenmeyen durumdan ötürü mahcup olduk, telafisi için elimizden geleni yapacağız. Ayrıca, konuyla ilgili soruşturma başlattık” dedi.

Hrant Dink’in dediği gibi tek amacı bu toprak altında huzurla yatmak olan Ermenilere göründüğü kadarıyla orada da rahat yok. Günlerdir Ermeni Mezarlığı’nda yapılan inşaatlar hakkında günlerdir yapılan provokasyonlar sonuç verdi. Ancak bu kez eylemin bir belediye tarafından yapılması şaşkınlık yarattı.

Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği (HAYDer) Başkanı Hosrof Köletavitoğlu “Bürokrasiye güvenimiz sarsıldı. Kim, neden dolayı, nasıl rahatsız oldu? Neye tahammül edemediler? Bunu anlayabilmek çok güç” dedi. İnşaatı devam eden ve Belediye ekipleri tarafından yıkılan son dua yeri, gömülmeden önce ölülerin son dini vecibelerinin yerine getirilmesi için kullanılacaktı.

Yorum Girin