Sosyal Medyada Yazanın Basında Yeri Yok!


Ciner Medya Grubu Başkanı Kenan Tekdağ Mediacat Dergisi’ne verdiği röportajda Ece Temelkuran ve Yiğit Bulut’un HaberTürk grubundan neden gönderildiğini açıkladı:

Ece sevdiğimiz saydığımız güçlü bir yazar. Kendisiyle iki yıllık sözleşmemiz vardı. Sözleşmesi sona erdi. … Ece’nin son dönemde Tunus’a yerleşmesi, sosyal medyaya odaklanması, sosyal medyayı kullanma tarzı ve orada oluşturduğu profil yeni bir durum oluşturdu. Bu yeni durumun ileride çeşitli açılardan problem yaratma potansiyeli içerdiğini değerlendiren gazete yönetimi, kendi özgür iradesiyle sözleşmeyi yenilememe kararı aldı.”

Kenan Tekdağ bu açıklaması ile gerek telefon trafiği gerekse otosansür ile hükümet kontrolu altında tutulan geleneksel basında fikirlerini sosyal medyada açıkça ifade eden yazarlara yer olmadığını da açıkça ifade etmiş oldu.

Ece’ye teşekkür ediyor, inançları ve tercihleri doğrultusunda yazacağı yeni mecralarda başarılar diliyoruz.”

Yani eğer inançlarınız ve tercihleriniz yandaş medyaya uygun değilse işsizsiniz.

Yiğit Bulut’un gönderilmesi hakkında da medya grubunun gazeteci kökenli bir yönetici tarafından idare edilmesini istemediklerini belirten Tekdağ, ticari kökenli yönetici istediklerini söyledi:

Medya işini kurumsal ve editoryal olarak ayırdığımızda kurumsal bölümünü ticari olarak bir kazanç merkezi, para kazanma ilkesi üzerinden yönetiyoruz. Medyayı sadece gazetecilerin iş yaptığı, entelektüel faaliyet olarak görseydik tabii ki finanse edilebilirdi. Burayı aynı zamanda bir endüstriyel yatırım olarak görüyoruz. Bir bütün olarak baktığınızda iş hayatının gerekleri, işletmenin rasyonalitesi neyse, o plan çerçevesinde ilerliyoruz. Bu açıdan, her işletmede söz konusu olabilecek sübvansiyonlar, destekler, patronajın yarattığı imkanlar iş odaklı. Burayı rasyonalite kriterlerini göz önünde bulundurarak yönetiyoruz.”

Yorum Girin