Hristiyan Cinayetlerinin Azmettirici Zanlısına Terfi


Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığına Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı 1. Sınıf Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek atandı. Milliyet’in haberine göre Akyürek, bu atamayla emniyet merkez teşkilatında genel müdür yardımcısına denk bir makam sahibi oldu.

Akyürek McDonalds bombalamasından Hrant Dink cinayetine kadar birçok davada azmettirici olmakla suçlanmış, aldığı istihbaratları iletmemekle suçlara zemin hazırlamakla itham edilmişti.

Akyürek’in terfisi bir anlamda derin devletin faaliyetlerinin ve dokunulmazlığının yeni bir kanıtı gibi.

Hrant Dink davasında “azmettirici” olarak yargılanan ve 17 Ocak’taki karar duruşmasında beraat ettirilen polis muhbiri Erhan Tuncel, karar duruşmasından önce avukatı aracılığı ile Zaman Gazetesi’ne gönderdiği mektubunda, Fethullah Gülen cemaatinden olduğu bilinen Ramazan Akyürek’i övmüştü.

Erhan Tuncel, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü olan ve Dink’in öldürüleceği istihbaratını gizleyen Ramazan Akyürek için, “O dönemde (2007) Ergenekon’a dokunan yanıyordu. Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer, Türkiye’nin en karanlık noktasına projektörü tuttu. Bu iki isim Dink cinayetinin mağdurudur” demişti. Tuncel, Ramazan Akyürek’in “görevini hassasiyetle yaptığını” savunmuştu. 

Ramazan Akyürek, Dink’in öldürüldüğü dönemde Emniyet İstihbarat Daire Başkanı, hemen öncesinde Trabzon Emniyet Müdürü’ydü. Emniyet Müdürlüğü döneminde sırasıyla McDonalds’ın bombalanması, Gökdeniz Karadeniz ve Fatih Tekke’nin aracının kurşunlanması, TAYAD’lılara linç girişimi, Rahip Santoro Cinayeti ve atanmasından sonra Hrant Dink Cinayeti gerçekleşti.

Hrant Dink’in avukatlarının mahkemede sıkça dile getirdiği üzere “Cinayeti aydınlatma pozisyonu”nda olan Akyürek, yetkilerini kullanarak, cinayetin aydınlatılmasına engel olmuştu.

 

Yorum Girin